INFO: 571 442 347 | obec@hostalkova.cz
Dnes je Středa 1. prosince 2021 a svátek má Iva 3°C | Zítra Blanka 4°C

MÁ VLAST - CESTAMI PROMĚN

19. listopadu 2021 | Hošťálková

Nadpis článku

Proměna, kterou jsme přihlásili na výstavu Má vlast cestami proměn – příběhy domova, se stala součástí speciální kolekce, která putuje po Gruzii. Panely jsou převedeny do gruzinštiny se shrnutím v angličtině.

Proměny 2018 - Má vlast cestami proměn 

Hošťálková – Meteorologická věž a rozhledna

Na nejvyšším výškovém bodě v katastru obce Hošťálková a v těsné blízkosti turistické Hostýnské magistrály se nachází kopec s poetickým názvem Maruška. Na vrcholu tohoto kopce má Český hydrometeorologický ústav umístěnou meteorologickou stanici. Provozovatel stanice pan Milan Čermák přišel s nápadem, jak přiblížit meteorologii, přírodní jevy a krajinu dětem a mládeži. Na jeho podnět se obec Hošťálková rozhodla vybudovat v této lokalitě meteorologickou věž s vyhlídkou.
Požadavku spojit meteorologii, vyhlídkovou věž a tradiční lidovou architekturu se chopil Ing. arch. Antonín Závada, který navrhl stavbu a vypracoval projektovou dokumentaci. Obec Hošťálková v jarních měsících roku 2014 využila svého potenciálu a připravila podloží, základy věže a zpevněné plochy z obecního kamenolomu. Současně probíhala těžba a pořez stavebního materiálu, na který byly použity jedle z obecního lesa. Tesařské a pokrývačské práce zajistila firma Tesařství Papšík. Meteorologické vybavení dodal Český hydrometeorologický ústav.
V současnosti se v této turisticky oblíbené lokalitě nachází veřejně přístupná Meteorologická věž. Metrologické zařízení na věží zasílá údaje do sousední stanice a ta následně zobrazuje aktuální klimatické údaje na textovém panelu v přízemí věže. Zároveň věž slouží jako vyhlídková plošina. Tímto projektem byl splněn záměr obce vybudovat objekt, který by sloužil dětem a mládeži k seznámení s meteorologií a přírodou, a také turistům jako rozhledna s výhledem na krásné valašské kopečky.

  • Realizace proměny: duben–září 2014
  • Iniciátor proměny: Obec Hošťálková a Milan Čermák
  • Investor: Obec Hošťálková
  • Další partneři realizace proměny: Český hydrometeorologický ústav, Antonín Papšík – majitel tesařství
  • Projektant: Ing. arch. Antonín Závada
  • Realizační firma: Obec Hošťálková a Tesařství Papšík

Podrobnosti zde: https://www.cestamipromen.cz/promeny-2018/763-hostalkova-meteorologicka-vez

Dne 11. listopadu 2021 proběhlo otevření výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova v kulturním domě v Kobuleti v Gruzii. Výstava byla připravena ve spolupráci s Českým centrem Tbilisi. Zahájení výstavy se zúčastnilo asi 30 hostů. O panely s proměnami projevilo zájem i město Poti. Zde proběhne vernisáž 25. 11. Zahájení výstavy v Poti přislíbila jeho excellence, velvyslanec České republiky v Gruzii, Petr Mikyska.

Fotografie z vernisáže v Kobuleti společně s dalšími informacemi najdete na webu. 
https://www.cestamipromen.cz/novinky/1199-vystava-ma-vlast-cestami-promen-v-gruzii

Sledujte nás i na sociálních sítích