INFO: 571 442 347 | obec@hostalkova.cz
Dnes je 12. dubna 2024 a svátek má Julius 12°C | Zítra Aleš 18°C

ROZHLEDNA MARUŠKA

18. května 2022 | Hošťálková

Nadpis článku

ROZHLÉDNĚTE SE DO KRAJE

ROZHLEDNA MARUŠKA

Dvoupatrová vyhlídková věž stojí v nadmořské výšce 664 metrů na trase mezi Trojákem a kopcem Bludný. Byla postavena ve valašském stylu pode návrhu architekta Antonína Závady. Z ručně tesaných trámů ze dřeva z místních lesů ji pod vedením tesařského mistra Antonína Papšíka postavili tesaři z Hošťálkové a padlo na ni 72 kubíků smrkové kulatiny. Krásně řemeslně provedená šestnáctimetrová dřevěná stavba je pro veřejnost přístupná od roku 2014 a slouží také jako stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Kruhový výhled ze zastřešeného ochozu ve výšce 12 metrů před Vámi rozpostře panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Javorníků, Moravskoslezských Karpat, Beskyd, Vsetínských vrchů, Kelčský Javorník, Radhošť s Pustevnami, Lysou horu, Kohútku, Hošťálkovou, pokud je dobrá viditelnost při troše štěstí dohlédnete i na slovenské hory.

Na Marušku vede několik cest, můžete vystoupat prudký kopec po hlavní silnici z Hošťálkové směrem na Bystřici pod Hostýnem. Na vrcholu sedla Na Trojáku se zatočí kolem turistické chaty doprava a po zeleně značené úzké asfaltce se nejprve jede 800 metrů jen mírně do kopce. Poté následuje příkré půlkilometrové stoupání až na louku pod meteorologickou stanicí. K rozhledně je to pak už jen necelých 500 metrů do mírného kopce. Podstatně náročnější je bezmála pětikilometrové stoupání od zámku v Hošťálkové. Kolem zámecké hradby se vystoupá na kraj obce, kde Vás zaskočí hned první ze tří zhruba 200 metrových příkrých úseků. Cesta pak vede mezi loukami a pastvinami stále vzhůru a střídají se zde prudká, ale i mírná stoupání. Nejstrmější je pak 300 metrová část cesty po vjezdu do lesa, odkud se dostaneme na kopec Bludný. Od rozcestí je to k rozhledně ještě 1300 metrů a kromě posledního stoupání pod rozhlednou se jede převážně po rovině, ale dokonce i z příkrého kopce. Obě cesty jsou sjízdné na silničním kole. Nejlépe a pohodlně sem dojdete ze sedla na Trojáku, jde o cca dvoukilometrovou procházku. 


Pro milovníky netradičních motivů k cestování máme drobnou zajímavost. U Marušky před meteorologickou stanicí stojí „místo šťastného návratu“ – velký kámen s dotykovým „hladícím“ bodem. Traduje se, že ten, kdo se bodu dotkne, znovu se sem šťastně vrátí.


Rozhledna je volně přístupná a je otevřena celoročně. Suvenýry (turistická vizitka, pohled) jsou k dostání na obecním úřadě v Hošťálkové a v chatě Na Trojáku.

 

Sledujte nás i na sociálních sítích