Nadpis článku
Vážení občané naší obce,
poslední dobou slyšíme množící se dotazy na téma stavu vodárenské soustavy obce a její případný rozvoj. Připouštím, že nám na obci zřejmě připadá, že tuhle problematiku intenzivně řešíme, a naopak při pohledu občana se může zdát, že to pro vedení obce a zastupitelstvo není priorita. Proto mně dovolte stručně vysvětlit v čem je skutečně problém.
Nechci a zřejmě ani nemá cenu se na něco vymlouvat, ale jsem skoro nepříčetný, když vidím náš vodovodní řad, který se nejvíce budoval v době před desítkami let a bohužel nebyly dodrženy základní technologické postupy při pokládce. Zejména se jedná o „nezapískování“ řadu zásypovým pískem, na vodovodních trubkách leží povětšinou kamenitá hlína, což má za příčinu neustálé poruchy. Druhým nepříjemným faktem je skutečnost, že se v minulosti nevkládal vodovodní řad do katastrálních map pod takzvaným věcným břemenem a neumožnilo se tak budoucímu provozovateli vodovodu vstup na pozemky soukromého vlastníka.
Dnes se najdou vlastníci pozemku, kteří na nás volají při opravách poruch Policii ČR, byť je oprava chápána jako veřejný zájem a většinou argumentují, že jim neoprávněně vstupujeme na pozemek atd. Obávám se, že přijde doba, kdy budeme muset mít při řešení stavu našeho vodovodu soudní příkaz na každý úkon, který provedeme. A to nemluvím o plánovaných liniových rekonstrukcích vodovodního řadu, kdy potřebujeme souhlasné stanovisko vlastníka pozemku. Většinou slyším: „Dejte si to kam chcete, ale přes můj pozemek to nepovede… ale kdyby se vám náhodou podařilo domluvit se sousedem, tak obecní vodu chci až do baráku“. Tvrdím, že naší prací je projednávat majetkoprávní vztahy a přemlouvat majitele pozemků k souhlasu k veřejným stavbám, ale věřte mně, je to rok od roku složitější jednání.
Druhou stránkou věci jsou naše možnosti, co se týká vodních zdrojů. Hladina podzemních vod neustále klesá. To je veřejně známá skutečnost a fakt. Za dobu co jsem na obci – 12 let, jsme vybudovali nově 5 vrtů, 2 studny, úpravnu pitné vody s vodními zdroji v Selcích, napojení stávajícího vodního zdroje na Fojtovce, dokonce jsme i vyměnili vodohospodáře obce a to nemluvím o dalších investicích, které obec do tohoto odvětví posílá. Ani to bohužel nestačí a přiznávám, že stav našeho vodovodu je nedostatečný, a to především v letních měsících, kdy se nám téměř zdvojnásobí spotřeba. Pak opakovaně apelujeme na občany ať šetří vodou, ale samozřejmě víme, že lidé vodu potřebují jako základní životní potřebu. Spíš chceme, aby měli lidé zodpovědný přístup a začal každý sám u sebe.
Vím, že tyto řádky samy od sebe kvalitu vody nezlepší, ale věřte mně, že se touto problematikou nadstandardně zabýváme jak na obecním úřadě, tak v zastupitelstvu. Nicméně příliš lehkou cestu nápravy nelze moc očekávat. Můžeme zvyšovat nátlak na stávající vlastníky pozemků, aby nám umožnili liniové opravy nejkritičtějších lokalit. A to jsou právě ty, kde historicky chybí na vodovodním řádu písek. Samozřejmě by hodně pomohla i změna legislativy ČR ve prospěch provozovatelů inženýrských sítí.
Několikrát jsme se na zastupitelstvu bavili o předání provozování našeho vodovodního řadu společnosti VaK Vsetín. Tento projekt má jeden velký otazník, a to je vyřízení souhlasu se stavbou velkokapacitního vodovodního řadu od všech vlastníků dotčených pozemků přes celý katastr sousední obce Ratiboř, neboť stávající vodovodní řad obce Ratiboř zásobovaní Hošťálkové neumožňuje. Je to opravdu běh na dlouhou trať. Především těch právních úkonů a povolení, které budou potřeba je velká řada.
Znamenalo by to ovšem napojení na vodní zdroje VAK (Stanovnici), tedy dostatek vody, nicméně ceny pro odběratele by násobně vzrostly. Dnes je cena vodného a stočného VaK Vsetín 91,08 Kč za 1 m³, Hošťálková má nyní cenu 50,80 za m³ včetně DPH. Možná po volbách změní zastupitelstvo názor a půjde touto cestou.
Omlouvám se za potíže, které vám obecní vodovod způsobuje, a věřte mi, že kdybych to uměl rychle vyřešit, moc rád to udělám.
Vše dobré přeje PETR LAŠTOVICA, starosta obce