INFO: 571 442 347 | obec@hostalkova.cz
Dnes je 23. května 2024 a svátek má Vladimír 9°C | Zítra Jana 18°C

BLUDNÝ

2. května 2022 | Hošťálková

Nadpis článku

MAGICKÉ MÍSTO nad HOŠŤÁLKOVOU

BLUDNÝ 

Místu dominuje mohutný strom JAVOR KLEN.
Z vrcholu jsou pěkné výhledy na Kelčský Javorník, Hostýnské vrchy a Javorníky, jen něco málo přes 1 kilometr je vzdálená rozhledna Maruška, která byla postavena a zpřístupněna veřejnosti v roku 2014 a je zároveň meteorologickou stanicí ROZHLEDNA MARUŠKA. Na travnatých stráních hlavně na severním svahu rostou vzácné rostliny. Přes Bludný prochází NAUČNÁ STEZKA TESÁK a je zde umístěna i webkamera. Toto místo je oblíbenou destinací SVATEBNÍCH OBŘADŮ.

Cesta na Bludný (z Hošťálkové)

Z naší obce se na tento krásný travnatý vrch dostaneme několika cestami, od zámku je to chůzí za necelou hodinku, tudíž úplně ideální nedělní procházka s rodinou nebo psem. Asfaltovou cestičku vedoucí z Hošťálkové na bludný obklopuje krásná příroda s otevřeným terénem, kde vás jistě uchvátí jak výhled na samotnou Hošťálkovou, tak i na Hošťalovské paseky. Rozdíl v nadmořské výšce mezi Hošťálkovou a Bludným je takřka 280 metrů tudíž cesta tam vám může dát zabrat, ale až na 3 větší stoupání by se dalo říct, že jde o pohodovou procházka s mírným stoupáním a krásným zakončením na Bludném (stanoviště č.2). Dále můžete pokračovat směrem k hozhledně MARUŠKA (stanoviště č.3), přes areál lyžařského střediska Troják (název je odvozen od bodu setkání tří okresů - Vsetín, Zlín, Kroměříž - stanoviště č. 4). Tato lokalita se těší hojné návštěvnosti v zimě i v létě. Cesta zpět do centra obce pak vede přes Páleníkovy paseky (stanoviště č. 5) a Salajku (stanoviště č. 6), kde se napojíte na chodík podél hlavní cesty a za necelý 1 kilometr dojdete k bodu, kde Vaše cesta začínala. Pokud nejste místní, je v této lokalitě i několik parkovišt, kde můžete zaparkovat svá vozidla. 

Cesta z Trojáku směr Lázy 

Cesta z Trojáku na Bludný (stanoviště č.3) trvá přibližně jednu hodinu pěší chůze, tedy úplně ideální kratší výlet s dětmi, kdy na Troják můžete dojet autobusem. Cestu, začínající u známe hospůdky na trojáku a pokračující severovýchodním směrem po trase NS Tesák na Bludný, doprovází po celou dobu opravdu dechberoucí panorama, po cestě doporučujeme navštívit také Rozhlednu Marušku (stanoviště č.2), která se nachází přibližně v půlce cesty. Z rozhledny je výhled na celé Vsetínské a Hostýnské vrchy. Druhou půlku trasy tvoří lesy s chatovými oblastmi a konečně závěrečných pár set metrů před cílem se otevře terén s krásným výhledem na blížící se Bludný. Pokud se nevydáte na cestu zpět, můžete pokračovat dále přes Čečetkov (stanoviště č. 4) směrem na Lázy. Tato malá horská vesnička, která se nachází severně od Bludného, je tou nejdelší variantou jak se dostat z tohoto vrcholu, ale zato tou nejméně náročnou, co se týče stoupání. Díky vysoké nadmořské výšce Lázů, vás čeká krásná procházka po horském hřebení Hostýnských vrchů.

Sledujte nás i na sociálních sítích