INFO: 571 442 347 | obec@hostalkova.cz
Dnes je 19. května 2024 a svátek má Ivo 14°C | Zítra Zbyšek 21°C

Na Valašsku se slavilo 100 let včelařského spolku

Datum: 29. srpna 2020

Včelaři

Nadpis článku

Včelaři HoKaRa (Hošťálková, Kateřinice a Ratiboř) pořádali oslavu 100. výročí v zámeckém areálu v Hošťálkové.

Včelaři z Hošťálkové, Kateřinic a Ratiboře sdružující se pod hlavičkou Českého svazu včelařů, z.s., základní organizace Hošťálková, si dne 29. 8. 2020 připomněli stoleté výročí založení včelařského spolku. Vznik je doložen zápisem v kronice obce, kde její autor zmínil, že „existuje od roku 1920 včelařský spolek pro Hošťálkovou a okolí, založený z popudu říd. uč. v.v. J. Zelinky“ S informací přišel na členské schůzi v březnu 2020 přítel Věroslav Zbranek z Kateřinic, přičemž této skutečnosti se zodpovědně zhostil nově zvolený předseda Zdeněk Staněk z Hošťálkové. Včelaři „HoKaRa“, jak se moderně trojlístek okolních obcí označuje, v krátkém čase zorganizoval oslavu, kterou spojil s dětským sportovně-zábavným loučením s letními prázdninami.

Vše se konalo v zámeckém areálu v Hošťálkové. Úvodní slavností schůze členů se nesla v duchu našeho dlouholetého exjednatele, přítele Josefa Teplého str. Tomu bylo v daný den předáno ocenění „Vzorný včelař“ za dosažené výsledky v chovu včel a aktivní činnost pro naši organizaci. Sám si připravil přednášku o včelích produktech a jejich zpracování, při které odtajnil své postupy. Veřejnosti byl připraven bohatý program, občerstvení i malá včelařská výstava dobových i současných potřeb včelařů, která rozšířila povědomí o životě včelstev, včelařských postupech a činnosti naší organizace. V zámku byla otevřena i stálá expozice partyzánského odboje v obci za druhé světové války.

Pro děti si včelaři a další dobrovolníci připravili několik soutěžních stanovišť, výherní kolo štěstí a mnoho dalších atrakcí. I ryze včelařské disciplíny, jako stloukání rámků a výroba svíček z mezistěn, byly u dětí velmi oblíbené. Program byl okořeněn vystoupením Skupiny historického šermu Alternus sdružující se kolem člena našeho spolku, přítele Miroslava Hlinského z Ratiboře, mužského folklorního pěveckého sboru Kosáci z Ratiboře, jehož kapelníkem je také náš člen, přítel Martin Žabčík z Ratiboře a malým koncertem Zvonků Dobré zprávy z Kateřinic.

Při oslavě, přes nepříznivou předpověď, přálo počasí, za což do nebe děkujeme nedávno zesnulému členu a dlouholetému důvěrníkovi, příteli Janu Kamasovi z Kateřinic. Sám se na tuto akci těšil a před svou smrtí na ni ještě stihl pozvat několik přátel. My věříme, že bezdeštivý průběh dne „tam nahoře“ ohlídal právě on. Úsilí všech, kteří při akci pilně pracovali jako včeličky, bylo odměněno radostí dětí a ohlasy spokojených návštěvníků včelařské i nevčelařské veřejnosti.

V samotném závěru mé zprávy je naší povinností poděkovat za podporu „obcím HoKaRa“, sponzorům, účinkujícím, Českému svazu včelařů z.s. a všem, kteří nás navštívili. Za sebe patří velký dík i všem našim členům, kteří se na přípravách i průběhu aktivně podíleli.

Václav Vidlář
jednatel ČSV, z.s., ZO HošťálkováDoprovodný program a občerstvení bylo zajištěno.

– výstava včelařství
– ochutnávky včelích produktů
– sportovní a vědomostní soutěže o ceny
– vystoupení uměleckých spolků (Zvonky Dobré zprávy, Kosáci)
– vystoupení skupiny historického šermu Alternus
– ukázky složek integrovaného záchranného systému
– grilované speciality Karla Čunka
– dančí guláš a dobroty z udírny
– minifestival pivovaru Valášek
– bohatý doprovodný program a TOMBOLA

Plakát Na Valašsku se slavilo 100 let včelařského spolku

Fotogalerie 56 fotek

+50

Soubory ke stažení

Pozvánka – PLAKÁT

Sledujte nás i na sociálních sítích