Nadpis článku
Volby do krajského zastupitelstva
Na voličský průkaz může volič hlasovat i v jiném volebním okrsku, než do kterého náleží podle místa trvalého pobytu.
Ve volbách do krajského zastupitelstva může volič s voličským průkazem hlasovat jen v obcích, které spadají do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu.
Kde lze o voličský průkaz žádat
U obecního úřadu (městského úřadu, úřadu městyse, magistrátu územně nečleněného statutárního města, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města) v místě trvalého pobytu voliče. To platí i pro případ, že je volič veden ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu v zahraničí.
V hlavním městě Praze se volby do zastupitelstva krajů nekonají, tudíž úřady pražských městských částí voličské průkazy pro tyto volby vůbec nevydávají.
Co se v žádosti uvádí
Žádost obsahuje jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu
a případně adresu pro doručení voličského průkazu, což není nutné v případě, že jej volič chce vyzvednout osobně.
Pro žádost o voličský průkaz není předepsaný formulář. Je možné využít vzor této žádosti, kterou zpracovalo Ministerstvo vnitra a umístilo jej na svých internetových stránkách.
Jak a do kdy lze žádost podat
Žádat o vydání voličského průkazu je možné od vyhlášení voleb, tj. od 12. června 2024.
Písemně lze žádat do 13. září 2024 do 16:00 hodin:
- na listině opatřené úředně ověřeným podpisem voliče, nebo
- v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky voliče.
- Volič může pro podání žádosti využít svou datovou schránku jako fyzické osoby nebo i podnikající fyzické osoby. Datovou schránku právnické osoby použít nelze.
- Další možností je podání žádosti přes Portál občana, kdy po přihlášení
do tohoto portálu bude volič moci jednoduše vyplnit žádost a zaslat ji prostřednictvím své datové schránky obecnímu úřadu příslušnému podle místa trvalého pobytu. Pro podání žádosti o voličský průkaz tímto způsobem je nutné disponovat některým z prostředků elektronické identity a datovou schránkou fyzické osoby (nestačí datová schránky podnikající fyzické osoby). Výhoda podání žádosti přes Portál občana spočívá v tom, že žádost o vydání voličského průkazu je automaticky vyplněna příslušnými údaji o konkrétním voliči. - osobně do 18. září 2024 do 16:00 hodin, kdy se volič dostaví na obecní úřad příslušný podle místa jeho trvalého pobytu, prokáže svoji totožnost a obecní úřad o této žádosti učiní úřední záznam.
Požádat o vydání voličského průkazu prostřednictvím jiné osoby není možné.
Vydání voličského průkazu
Obecní úřad může voličský průkaz pro volby do zastupitelstva kraje vydat již ode dne vyhlášení voleb, tj. od 12. června 2024, a to tak, že jej:
- voliči nebo tomu, kdo má plnou moc opatřenou úředně ověřeným podpisem voliče, osobně předá nebo
- zašle poštou na adresu, kterou volič ve své žádosti uvedl.
- Voličský průkaz nelze zaslat v elektronické podobě do datové schránky žadatele, protože se jedná o tiskopis s ochrannými prvky.
- Pokud si volič při společném konání voleb požádá o vydání voličského průkazu pro volby do krajského zastupitelstva i do Senátu, obdrží vždy samostatné voličské průkazy pro každý druh voleb a pro každé kolo voleb.
Postup ve volební místnosti
Volič, který hlasuje na voličský průkaz, jej musí odevzdat okrskové volební komisi,
která mu až poté vydá prázdnou úřední obálku a hlasovací lístky.
Pokud se volič, kterému byl vydán voličský průkaz, rozhodne hlasovat ve svém volebním okrsku, kam podle místa svého trvalého pobytu patří, musí voličský průkaz rovněž odevzdat příslušné okrskové volební komisi. V opačném případě mu nebude ze strany okrskové volební komise hlasování umožněno.
Nemožnost vydat voličský průkaz
Existují i situace, kdy obecní úřad nemůže voliči na jeho žádost voličský průkaz vydat:
A. volič není v dané obci přihlášen k trvalému pobytu a z tohoto důvodu jej obecní úřad nevede ve stálém seznamu voličů,
B. voliči již byl vydán voličský průkaz pro volby do zastupitelstva kraje konané v roce 2024; v takovém případě nemůže být voliči vydán druhý voličský průkaz pro tytéž volby.
V případě nedoručení, ztráty nebo odcizení již vydaného voličského průkazu nelze voliči vydat nový voličský průkaz. I když ve většině případů se jedná o nezaviněnou ztrátu, nemožnost vystavení duplikátu vychází z toho, že tvrzenou ztrátu nelze nijak dokázat a mohlo by tak docházet ke snadnému zneužití více vydaných voličských průkazů témuž voliči a porušení principu rovnosti, kdy každý volič může hlasovat pouze jednou.